Bez kategorii

Ćwiczenia na platformie wibracyjnej – dlaczego warto?

Znudziło mi się wykonywanie tradycyjnych ćwiczeń fitness. A Wam? Dlatego też szukałam w internecie, gazetach, telewizji, jak mogłabym je urozmaicić. I znalazłam świetne rozwiązanie, jakim jest wykonywanie tych ćwiczeń na platformie wibracyjnej. Zapewne spytacie się, co to jest ta platforma wibracyjna i czy warto wykonywać na niej ćwiczenia fitness? Poniżej postaram się w pełni odpowiedzieć na te pytania.

Źródło: hop-sport.pl

Tak więc platforma wibracyjna to nic innego, jak urządzenie, które jest stosunkowo niewielkich rozmiarów, w porównaniu do bieżni do biegania, rowerku treningowego albo orbitreku. Urządzenie to w bardzo prosty sposób pomoże nam zadbać o mięśnie, jak i w ciekawy sposób urozmaicić domowe ćwiczenia. Na platformie wibracyjnej mogą ćwiczyć zarówno osoby początkujące, jak i osoby zaawansowane. Ćwicząc na takiej platformie wibracyjnej na nasze ciało, oddziałują wibracje, które są przez nią wytwarzane. W zależności od jej modelu może ona, wykonywać ruchy oscylacyjne, czyli góra – dół, horyzontalne, czyli boczne i ruchy 3D, czyli ruchy, które, stanowią połączenie tych dwóch wcześniejszych ruchów.

źródło: pixabay.com

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na platformie wibracyjnej?

Dlatego, że ćwiczenia na platformie wibracyjnej pobudzają wytwarzanie kolagenu w skórze oraz włókien elastyny. Dzięki temu skóra jest odmłodzona oraz ujędrniona. Takie ćwiczenia na platformie są niezastąpione przy walce z cellulitem. Przyspieszają też spalanie tłuszczu, nawet w tych miejscach, w których trudno go zgubić podczas zwykłego wykonywania ćwiczeń. Natomiast sportowcom i osobom zaawansowanym, ćwiczenia na platformie wibracyjnej pozwolą na bardziej efektywne wykonywanie ćwiczeń, jak również wspomogą regenerację mięśni po innego typu ćwiczeniach. Poza tym ćwiczenia na platformie pobudzają do pracy wszystkie mięśnie ciała. Wibracje sprawiają, że pracuje całe ciało. Taki trening przyczynia się do wzmocnienia mięśni, kości i poprawy działania całego układu kostno -stawowego. Wibracje poprawiają ukrwienie stawów i wzmacniają wszystkie tkanki. Kto absolutnie nie może na niej ćwiczyć? Na platformie wibracyjnej nie mogą ćwiczyć kobiety w ciąży, osoby z ostrymi stanami zapalnymi, świeżymi ranami pooperacyjnymi, z endoprotezą stawów, implantami w kręgosłupie itp., osoby z chorobami układu kostno — mięśniowego, a także cierpiące na arytmię, choroby serca, nowotwory, zachwianiami równowagi itp. Na platformie nie powinny ćwiczyć osoby z padaczką, zakrzepicą, cukrzycą, migreną, czy chorobami serca. Przeciwwskazaniem jest również rozrusznik serca, metalowe implanty w ciele.