Fitness

Czy uprawianie sportu jest bezpieczne przy nadciśnieniu?

Osoby, które słyszą od lekarza diagnozę nadciśnienie, wręcz są przekonani, że muszą zrezygnować z uprawiania sportu. A wcale tak nie musi być. Jak to? Otóż okazuje się, że kontrolowana aktywność fizyczna wspomaga naszą walkę z nadciśnieniem. W jaki sposób?

nadciśnienie a sport
Źródło: pixabay.com
Rzeczywiście u osób chorujących na nadciśnienie, taki gwałtowny wzrost ciśnienia w trakcie wysiłku fizycznego może prowadzić do groźnych dla życia powikłań. Ale wcale tak nie musi być! By tak nie było wystarczy, gdy będziemy systematycznie i długoterminowo pod kontrolą lekarza prowadzić aktywność fizyczną o umiarkowanym stopniu intensywności wysiłku. Nasz organizm będzie wtedy reagował pozytywnie i na pewno zmniejszy się wartość ciśnienia. Dlatego też o podjęciu aktywności fizycznej, uprawianiu jakiegokolwiek sportu absolutnie powinien zdecydować lekarz, po wcześniejszym przeprowadzeniu szeregu szczegółowych badań.
Pisząc ten artykuł to po głowie „chodzi mi” jeszcze jedno pytanie. Skoro kontrolowana i umiarkowana aktywność fizyczna wspomaga naszą walkę z nadciśnieniem, to czy każdy sport jest dobry dla nadciśnieniowców?
Otóż nie!!!

Nie każdy i nie w każdej formie! Mamy formy aktywności fizycznej, które absolutnie są w nadciśnieniu niewskazane. I tak należą do nich te, które bardzo podnoszą ciśnienie, występuje w nich silne, stateczne obciążenie mięśni i są związane z rywalizacją.Z tego też względu jeżeli nasze ciśnienie jest podwyższone to unikajmy: podnoszenia ciężarów, kulturystyki, zapasów. Szkodliwy jest również krótkotrwały, intensywny wysiłek. Lepiej będzie, jak będziemy ćwiczyć dłużej i mniej intensywnie, ale zawsze z rozgrzewką!