Bez kategorii

Domowe sposoby na stłuczenia i siniaki

Zapewne każdemu z nas zdarzyło się przez naszą nieuwagę uderzyć się o kant stołu, szafki lub potknąć się i upaść. Takie działania najczęściej skutkują stłuczeniem i pojawieniem się siniaka. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które pomogą i przyspieszą gojenie się takich stłuczeń i siniaków. Jakie to sposoby?

By odpowiedzieć na to pytanie, poniżej przedstawię i krótko opiszę kilka z nich.

Oto one: 

1. KOMPRES Z ROZTWOREM Z SODY Najpierw przygotowujemy mieszaninę z łyżeczką sody oczyszczonej i połową szklanki zimnej wody. Jeżeli nie mamy sody oczyszczonej to śmiało możemy ją zastąpić octem, który łączymy z wodą w takich samych proporcjach. Tym roztworem nasączamy ręcznik albo gazę i przykładamy na kwadrans do takiego stłuczonego miejsca. 

2. OKŁADY Z LODU Okłady z lodu są jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na siniaki. Takie okłady należy stosować z przerwami przez 24 godziny od samego momentu stłuczenia. Do takich okładów najczęściej wykorzystuje się woreczek z kostkami lodu, kompres żelowy lub zimny nóż. Koniecznie pamiętajmy, że kontakt stłuczonego miejsca z lodem, w żadnym wypadku nie powinien być dłuższy niż 10 minut jednorazowo. 

Źródło: pixabay.com

3. OKŁAD Z LIŚCI KAPUSTY By przygotować okład z liści kapusty należy najpierw oddzielić kilka liści i kilka razy uderzyć ich wewnętrzną część tłuczkiem do mięsa, w taki sposób by wypuściły sok. Później przykładamy liść, jego wewnętrzną stroną na posiniaczoną skórę, owijamy bandażem i zostawiamy na noc. Ten domowy sposób stosujemy, gdy siniakowi towarzyszy obrzęk i ból. 

4. OKŁAD Z OLIWY I CZOSNKU Najpierw oczywiście musimy przygotować taki okład. W tym celu przygotujmy sobie kilka ząbków czosnku i 2 łyżki oliwy. Następnie czosnek przeciskamy przez praskę i łączymy z oliwą z oliwek w misce. Taki okład nakładamy na bolące miejsce i przykrywamy gazą. Owy zabieg dobrze by było, gdybyśmy powtarzali kilka razy w trakcie dnia. Każdorazowo powinien on trwać kilkanaście minut. 

5. SÓL Nałóżmy trochę soli na bolące miejsce, a ona będzie wchłaniać płyn limfatyczny, który nagromadził się pod skórą w miejscu uderzenia. 

6. CEBULA Kiedy pojawi się u nas siniak, to powinniśmy, jak najszybciej nałożyć warstwę cebuli na bolące miejsce.  

7. OCET JABŁKOWY Trochę octu jabłkowego nalewamy na gazik i przykładamy go do siniaka, jednocześnie bardzo delikatnie masując. 

8. PIETRUSZKA Gdy na naszym ciele pojawią się siniaki, to zaraz powinniśmy zerwać kilka gałązek pietruszki i użyć ich jako okład na bolące miejsce. 

9. ZIEMNIAKI  Przyłóżmy taki niewielki kawałek ziemniaka bezpośrednio na siniaka i pozostawmy tak na kilka minut. 

10. PASTA DO ZĘBÓW Dość dziwny, lecz skuteczny środek. Pasta do zębów jest często polecana przy podbitym oku. Daje ona uczucie ochłodzenia, zmniejsza również obrzęk i zwiększa przepływ krwi w zasiniaczonej części.