Bez kategorii

Jak wzmocnić stawy biodrowe?

Stawy biodrowe inaczej mówiąc to stawy kuliste, które tworzone są przez głowę kości udowej i panewkę stawu biodrowego kości miednicznej. Stawy te zazwyczaj przenoszą ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne, a także umożliwiają ich ruchomość. Są to jedne z największych stawów organizmu człowieka. Największy i równie ważny, jak inne stawy, kości, organy w budowie ciała człowieka. Dlatego powinniśmy zrobić absolutnie wszystko, by odpowiednio wzmocnić stawy biodrowe. Jak tego dokonać?

Źródło: pixabay.com

Jak wzmocnić stawy biodrowe?

Po pierwsze powinniśmy wzbogacić naszą dietę o wapń i magnez. W dzisiejszych czasach możemy to zrobić za pośrednictwem wielu produktów, jak i suplementów diety. Natomiast jeśli w naszej rodzinie ból stawów biodrowych to wspólny kłopot, to warto jest też skonsultować się z lekarzem specjalistą, który przepisze specjalne lekarstwa. W aptece naprawdę znajdziemy wiele preparatów, które pomogą nam zadbać o nasze stawy biodrowe.

Pamiętajmy również o aktywności fizycznej, zwłaszcza pływaniu. Jeśli jest to tylko możliwe to na basen powinniśmy uczęszczać przynajmniej raz w tygodniu. Takie ćwiczenia w wodzie świetnie wzmacniają kości, mięśnie i oczywiście stawy. Są także idealnym sposobem na relaks.

Konieczne jest też to, abyśmy dla dobra naszych stawów biodrowych utrzymali prawidłową wagę. Jest tak, gdyż już kilka dodatkowych kilogramów ma negatywny wpływ nie tylko na stawy biodrowe, lecz także i na kolana. Bowiem jest to nadprogramowy ciężar, który każdego dnia musimy dźwigać. Starajmy się również odżywiać zdrowo i kontrolujmy swoje kilogramy. Dlatego jeśli zauważymy, że nasza waga mimo naszego wysiłku nie zmieniła się, a metabolizm nam szwankuje to skonsultujmy się z dietetykiem.

Aby wzmocnić nasze stawy biodrowe powinniśmy również wykonywać ćwiczenia, które przeznaczone są właśnie na stawy biodrowe. W tym artykule przedstawię 5 takich ćwiczeń Oto one: 

ĆWICZENIE 1 

Stańmy przodem do stołu, ściany lub krzesła i oprzyjmy dłonie tak, żeby nie garbić się. Następnie podnieśmy do tyłu nogę, pamiętając o tym, aby nie zginać jej w kolanie. Wytrzymajmy tak 5 sekund i opuśćmy nogę. Tylko i wyłącznie możemy wykonać to ćwiczenie po stronie, po której odczuwamy ból, jednak absolutnie nie zaszkodzi nam powtórzenie go na drugą stronę. 

ĆWICZENIE 2 

W tym ćwiczeniu również stańmy, ale tym razem bokiem do krzesła i oprzyjmy dłoń o ramę. Powoli unieśmy w bok nogę, tę, w której odczuwamy ból. Tak przytrzymajmy pięć sekund i wróćmy do pozycji wyjściowej. 

ĆWICZENIE 3 

Połóżmy się na plecach, natomiast pod kolanem umieśćmy duży zrolowany ręcznik. Drugą nogę zegnijmy w kolanie, swobodnie opierając o podłogę. Opierając tył uda na ręczniku, wyprostujmy kolano tak, aby uniosła się stopa, po 5 sekundach wróćmy do pozycji wyjściowej.  

ĆWICZENIE 4  

Leżąc na plecach zegnijmy nogi w kolanach, a stopy opieramy o podłoże. Unieśmy biodra, wytrzymajmy tak 5 sekund i powoli opuśćmy nogi.  

ĆWICZENIE 5 

Wciąż leżąc na podłodze zegnijmy nogę w kolanie i przyciągnijmy ją do klatki piersiowej, jednocześnie unosząc głowę i łopatki. Obejmijmy dłońmi kolano i utrzymajmy tę pozycję do momentu, aż poczujemy, jak się rozciągamy. Powinno wystarczyć ok. 10 sekund. Druga noga powinna pozostać wyprostowana.