Fitness, Siłownia

Jakie oświetlenie na siłowni?

W dobie XXI wieku każdy z nas kładzie duży nacisk na to, aby mieć nienaganną sylwetkę. Absolutnie nie chcemy mieć wałeczków tłuszczu na brzuchu czy też biodrach. Żeby tak nie było w tym celu oczywiście wybieramy się do siłowni. Tutaj zastanówmy się jakie powinno być oświetlenie w domowej siłowni, aby trening na siłowni przechodził sprawnie i przyjemnie.

Tak więc prawidłowe doświetlenie naszego miejsca do ćwiczeń jest bardzo ważne. Świetnie jeśli znajduje się w nim duże okno lub świetliki zapewniające jak największy dostęp światła słonecznego. Samo pomieszczenie na siłownię powinno mieć nie mniej niż 2,50 m wysokości w świetle. Udział okien pomaga nam doświetlić w naturalny sposób pomieszczenie. Okno jest tym cenniejsze im mniejsze pomieszczenie, gdyż minimalizuje lub całkowicie eliminuje często wręcz klaustrofobiczne odczucia. Jeżeli lubimy ćwiczyć wieczorami, zadbajmy o to, aby sztuczne światło przegoniło półmrok i rozświetliło siłownię. Takie światło absolutnie nie powinno być rażące i zbyt intensywne. Otóż ciepła barwa światła stworzy nam przyjemną atmosferę, a jednocześnie nie będziemy czuć zanurzenia.

gym-room-1178293_960_720
źródło: pixabay.com

W oświetleniu pomieszczeń fitness, takimi jak siłownia należy kierować się określonymi zasadami. Chodzi o to, żeby zachować ciepłą i przytulną atmosferę, zachować bardzo dobre oddawanie kolorów, oszczędność energii elektrycznej, a przez to oszczędność środowiska. Biorąc to wszystko pod uwagę to najprzyjemniejszym oświetleniem jest oświetlenie pośrednie. Rozproszone światło odbite od sufitu dociera do nas w naturalny sposób z góry. Nie jest to jednak oszczędny sposób oświetlenia. Natomiast najefektywniej pod względem ekonomicznym oświetlimy wnętrza światłem bezpośrednim. Oprawy powinniśmy dobrać w formie dopasowanej do wystroju wnętrza . Z wyżej wymienionych powodów należy stosować jedne z najbardziej oszczędnych źródeł światła – świetlówki trójpasmowe. Rodzaj świetlówek – liniowe czy kompaktowe – zależy od wyboru typu i formy opraw oświetleniowych.

Oświetlenie LED w domowej siłowni

Czytając powyższe informacje o tym, jakie powinno być oświetlenie do siłowni coraz bardziej przekonana jestem o tym, aby wybrać oświetlenie LED. Zapytacie pewnie dlaczego właśnie oświetlenie LED? W tym oświetleniu przekonuje mnie jego wygoda i funkcjonalność.

oświetlenie na siłowni
źródło: pixabay.com

Otóż diody LED są najbardziej energooszczędnym źródłem oświetlenia oferowanym na rynku. Ich sprawność wynosi 80 – 95%. Sprawność zwykłej żarówki to 5 – 10%. Ponad to moduły oświetleniowe LED charakteryzują się przeciętnym czasem pracy wynoszącym ok. 50000 godzin. To dziesięciokrotnie dłużej, jak czas pracy żarówki halogenowej i 25 razy więcej od zwyczajnej żarówki. Przeciętny czas eksploatacji modułu LED wynosi 5 – 7 lat.

Dioda LED to właściwie dwie elektrody i dwa półprzewodniki które nie zawiera żadnych ruchomych i szklanych elementów, dzięki czemu jest odporna na wstrząsy i uderzenia, które rozbiłyby zwykłą żarówkę. Diody te emitują światło kierunkowe, dzięki czemu możliwe jest zbudowanie zogniskowanego źródła światła bez użycia reflektorów. Zaleta ta w wypadku opraw służących do ogólnego, rozproszonego oświetlenia wnętrz staje się wadą, gdyż trzeba stosować w nich soczewki rozpraszające światło.

W technologii LED jest możliwe osiągnięcie każdego koloru światła. Diody podstawowe świecą wprawdzie jedynie na biało, zielono, niebiesko, czerwono lub żółto, jednak moduły dostępne na rynku dają niemal nieograniczoną paletę barw światła. Montowane w nich diody w rzeczywistości składają się z trzech sekcji, z których każda świeci w jednym z kolorów podstawowych systemu barwnego RGB. Mieszanie trzech barw pozwala osiągnąć praktycznie dowolny kolor światła. Diody LED świecą i gasną natychmiast po przełączeniu włącznika światła. Diody osiągają pełną jasność w ciągu mikrosekund, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek i świetlówek potrzebujących nawet kilku sekund. Mogą one pracować ze ściemniaczami, co jest ich istotną zaletą w porównaniu z konkurencyjnymi, energooszczędnymi źródłami światła – świetlówkami kompaktowymi. Diody emitują bardzo małe ilości ciepła, co wynika z ich wysokiej sprawności. Dzięki temu można je wykorzystywać do oświetlania obiektów czułych na promieniowanie cieplne – np. chłodni, w których muszą być zachowane stabilne wartości temperatury. Powolne gaśnięcie po okresie eksploatacji – zużywające się diody LED powoli tracą jasność. Nie gasną nagle, jak żarówki i nie zaczynają migać w sposób charakterystyczny dla świetlówek. W odróżnieniu od innych źródeł światła, produkcja diod LED nie wymaga używania rtęci i innych metali niebezpiecznych dla środowiska naturalnego. Są zatem bardziej ekologiczne.

Znamy już podstawowe informacje dotyczące oświetlenia LED. Na dzień dzisiejszy nie znam innego oprócz naturalnego źródła światła, które miałoby tyle zalet. Dzięki odpowiednim oprawom i profilom LED możemy stworzyć w swojej siłowni prawdziwe cuda. Warto inwestować tylko w sprawdzone produkty, dlatego tutaj polecamy produkty firmy Kluś, możecie zapoznać się z ich szczegółowymi parametrami na www.klusdesign.pl oprócz tego, na ich stronie znajdziecie ciekawe inspiracje dotyczące montażu oświetlenia LED w całym domu i ogrodzie.