Sport ekstremalny

Zimowe sporty ekstremalne, o których nie miałeś pojęcia

Założę się, że większość z nas lubi aktywność fizyczną. Otóż aktywność fizyczna zdecydowanie wiąże się z byciem w ciągłym ruchu. I prawidłowo, gdyż to właśnie ruch jest nam w tym potrzebny, żebyśmy byli silni i zdrowi. Dzięki niemu mamy lepszą kondycję fizyczną. Poznajcie najciekawsze zimowe dyscypliny sportów ekstremalnych.

zimowe sporty eksremalne
Źródło: pixabay.com

Doskonałym sposobem na ruch jest uprawianie sportu. Najlepszy, a zarazem najzdrowszy będzie oczywiście taki uprawiany na świeżym powietrzu, takim jak np.: jazda na rowerze, jogging itd. Uprawianie sportu to nie tylko wysiłek fizyczny, ale także ogromna przyjemność. Są wśród nas takie osoby, które interesują się tylko i wyłącznie ekstremalnymi sportami zimowymi. Jest tak, gdyż wolą oni te bardziej niebezpieczne. W ten sposób poszukują mocnych wrażeń. Dlatego też mając to na uwadze w tym artykule postanowiłam pokrótce omówić kilka takich ekstremalnych sportów zimowych. Oto one:

HELISKIING

Jest to jedna z form narciarstwa, która polega na wykonaniu zjazdów narciarskich ze stoku, na który narciarz jest transportowany helikopterem. Ten ekstremalny sport zimowy może być wykonywany jedynie w obecności licencjonowanych przewodników alpejskich. Heliskiing narodził się w 1960 roku. W obecnych czasach cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, z Kanadą na czele. Wiele osób uprawia ten sport wczesną zimą, kiedy panują niskie temperatury a śnieg jest puszysty. Długość zjazdów zależy od kilku czynników, m.in.: pogody czy jakości śniegu.

ICE CLIMBING

Ice climbing zwany też wspinaczką lodową to ekstremalny sport zimowy, który może być uprawiany na oblodzonych skałach, lodowcach i ścianach pokrytych lodem. Ten sport uprawia się jedynie zimą. Wspinaczka lodowa i wspinaczka klasyczna są zupełnie inne. Jest tak, gdyż do wspinaczki klasycznej używa się głównie rąk i nóg, ponieważ do jej wykonywania potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, taki jak np. raki czy czekany.

FREERIDE SKI

Freeride ski to ekstremalna jazda na nartach bez ograniczeń. Na pierwszy rzut oka wyczyny freeriderów zdają się być lekkomyślne. Po co ktoś miałby zjeżdżać z dziewiczych stoków, ryzykując utratą zdrowia czy nawet życia? A jednak chętni się znajdują i jest ich coraz więcej. Adrenalina uzależnia! Freeride to wolność jak mawiają freeriderzy.

freeride ski
Źródło: pixabay.com

ICEBIKING

Ten ekstremalny sport zimowy polega na jeździe rekreacyjnej lub rywalizacji w formie zawodów w jeździe na rowerze po śniegu i lodzie. Takie rowery muszą być do tego specjalnie przygotowane. Podstawową różnicą są koła, opony należy zmienić na specjalne w tym celu produkowane opony z wystającymi metalowymi kolcami, które wbijając się podczas jazdy w lód czy też ubity śnieg gwarantują stabilność i pozwalają utrzymać równowagę. Zmienione powinny być również zwykłe plastikowe pedały na metalowe z małymi wystającymi kolcami, które „wbijając” się w podeszwę buta będą stabilizowały stopy i nie pozwalały na to by buty z nich spadały na skutek śniegu. Istotny jest również układ hamulcowy rowerów, który musi działać perfekcyjnie. W przeciwnym razie, grozić może upadek na twardą lodową, bądź śnieżną nawierzchnię, który może spowodować pewne kontuzje.

DABL SNOWBOARD

Są to dwie deski snowboardowe, bardzo przypominające te tradycyjne, jednak skrócone tak, żeby każdą przyczepić do nogi. Jazda i styl pozostaje taki sam. Trzeba jednak przyznać, że podwójny snowboard daje nam większą swobodę ruchów. Oprócz tego otwiera przed nami wiele nowych możliwości do wykonywania trików.